W dniu 20 czerwca br., w Budynku Kulturalno Oświatowym w Bornem Sulinowie, elitarna grupa francusko-polskich artystów – freskarzy ze Stowarzyszenia Passeurs de Fresques z Troyes i z Opola – rozpoczęła realizacjęprojektu pn. „Freski z historią w tle”. W ambitne przedsięwzięcie zaangażowali się również uczniowie Zespołu Szkół im. Bohaterów Oflagu IID. 
Celem projektu jest wykonanie dwóch fresków nawiązujących do historii polskich i francuskich jeńców wojennych przebywających w obozie Oflag IID Gross Born.

Do wykonania ściennego malowidła wykorzystana zostanie tradycyjna metoda freskowa, gwarantująca trwałość dzieł przez setki lat, którą posługiwali się w okresie renesansu tacy mistrzowie jak Leonardo da Vinci i Michał Anioł. Tego rodzaju freski wykonywane są jedynie przez kilkunastu artystów w Europie, dlatego też możliwość zrealizowania unikatowego projektu w Bornem Sulinowie napawa pomysłodawców, jak również mieszkańców miasta ogromną dumą.

Inspiratorką, a zarazem uczestniczką projektu jest Dominique Sabroux, której ojciec spędził dwa lata w Oflagu IID i kolejne trzy lata w innym obozie na terenie niemieckiego Pomorza. Należy podkreślić, że projekt nie doszedłby do skutku, gdyby nie pasja i zaangażowanie Pani Alicji Wujec – Kaczmarek i jej syna Jana Karczmarka, którzy wspólnie wykonali projekt fresków w BKO i obecnie uczestniczą w wykonaniu fresków.
Gościny i wsparcia dla uczestników tego niezwykłego międzynarodowego projektu udzieliła Izba Muzealna w Bornem Sulinowie.

Wszystkie osoby, które zechciałyby obserwować pracę artystów serdecznie zapraszamy do wizyty w Budynku Kulturalno Oświatowym mieszczącym się przy Al. Niepodległości 28 w Bornem Sulinowie.